Екскурсія в замок Паланок: доторкнутися до історії

Закарпатська Україна по праву заслужила статус туристичної Мекки. У кожному її куточку – власна неповторна історія, де можна душею доторкнутися до вікової історії, старовинної культури, гуцульського колориту, мальовничих красот гірської природи.

Напевно, саме тому в Шаянському санаторно-курортному комплексі «Едельвейс» улюбленим видом відпочинку стали екскурсійні поїздки в найцікавіші місця Закарпаття.

Популярний туристичний маршрут – невелика подорож на північний захід від села Шаян в барвисте містечко Мукачево. Притому, мета поїздки – не скільки ознайомлення з культурою та побутом жителів цієї місцевості, стільки один незвичайний об’єкт: замок Паланок.

Це не якісь руїни. Не звичайний похмурий середньовічний будинок. І не фешенебельний готель, розміщений в стінах палацу іменитого графа. Це справжня фортеця.

У центрі величезної рівнини на місці затухшого вулкана височить пагорб (68 м), увінчаний вежами. Старовинний замок, розташований на ньому, настільки древній, що письмові згадки про нього датуються IX століттям нашої ери! Але цілісним здається він лише здалеку. Насправді це 14 000 м2 каскадної території з терасами, будинками, вісьмома сторожовими вежами і множинними скульптурними групами.

Як і належить, весь замок оточений ровами (глибина досі становить близько 12 м), насипами і стінами (товщина – 3 м). Сам комплекс складається з Нижнього, побудованого пізніше за всіх, у XVII ст., Середнього і Високого, найстарішого, Замків.

Одним з найцікавіших споруд комплексу вважається колодязь глибиною 85 м. Історики стверджують, що він виконував подвійну функцію: як джерело води на випадок облоги фортеці і як таємний підземний шлях у місто.

Крім архітектурного ансамблю, не менший інтерес становлять музеї, картинні галереї, сувенірні лавки і затишні кафе, розміщені на території Паланка.

Звичайно, самі по собі відпочинок і лікування в Шаяні – вже чудовий спосіб відключитися від щоденної суєти і побуту. Але, якщо до них додати санаторій з цілим комплексом оздоровлення, відвідування замку Паланок, – можна вважати, що ви отримали заряд енергії на весь наступний рік.

Якщо вам захочеться не просто відвідати замок у Мукачеві, але побути кілька днів, то і така можливість передбачається: прямо біля схилу Замкової гори є готель. Там можна розташуватися і щосили насолоджуватися красою околиць.